Sprawozdanie z działalności Fundacji w roku 2018

Merytoryczne sprawozdanie z działalności Fundacji im. Matki Teresy z Kalkuty w Krakowie w roku 2018

Sporządzone w Krakowie w dniu 15 kwietnia 2019 r.

30-321 Kraków, ul. Pietrusińskiego 3/12,
nr KRS: 0000067177 REGON: 350561061

Członkowie zarządu:
Stanisław Radoń, zam. 30-321 Kraków, ul. Pietrusińskiego 3/12 – Przewodniczący

Cele statutowe:

– Szeroko rozumiane wsparcie dla podopiecznych oraz ich rodzin, zajęcia rehabilitacyjne i rewalidacyjne, warsztaty terapii zajęciowej (psychoterapia-arteterapia) oraz poszukiwanie partnera celem dokończenia, prowadzeniu i utrzymaniu Domu Opieki Rodzinnej dla osób upośledzonych zlokalizowanym w Krakowie przy ul. Widłakowej 58.

– Należy podkreślić, że poszukiwanie oraz pozyskanie celem dokończenia, prowadzeniu i utrzymaniu Domu Opieki Rodzinnej stanowi aktualnie dla Fundacji konieczność głównie z tego powodu, że Fundacja nie jest w stanie dokończyć budowy Domu Opieki Rodzinnej ze względu na brak środków (kwota potrzebna na dokończenie domu oraz jego uruchomienie aktualnie przekracza 4 000 000 PLN) a pozyskiwane wpłaty z 1% oraz osób indywidualnych ledwo wystarczają na wykonywanie podstawowej działalności statutowej oraz administrację. Z przeprowadzonych przez Zarząd analiz wynika, że w aktualnej sytuacji Polski jedynie skuteczną jest duża reklama w mediach ogólnopolskich. Ponieważ koszt takiej skutecznej reklamy przekracza zapewne 1 000 000 PLN, dlatego mniejszej Fundacji na to nie stać. Zaś pieniądze pozyskane z reklamy o mniejszym zasięgu praktycznie pokrywają zainwestowane w taką reklamę środki (taka reklama jest z przyczyn ekonomicznych niewskazana). Podejmowane w poprzednich latach próby pozyskanie środków unijnych okazały się nieskuteczne, głównie z tego powodu, że Fundacja traktowana jest jako prywatna inicjatywa małej grupy samotnych matek wychowujących swoje głęboko upośledzone dzieci.

– W związku z tym Fundacja w dalszym ciągu prowadzi szereg działań i rozmów celem znalezienie potencjalnych partnerów (aktualnie Caritas, Herbewo, Urząd Marszałkowski). W 2018 r. udało się przekonać Caritas Archidiecezji Krakowskiej do podjęcia realnej współpracy. Na początku kwietnia 2018 r. Rada Caritas Archidiecezji Krakowskiej podjęła decyzję przejęcia pod opiekę podopiecznych Fundacji w zamian za darowiznę domu znajdującego się na ul Widłakowej 58 położonego na działkach 240 i 241 obr. Podgórze. W najbliższej przyszłości Rada Fundacji podejmie stosowaną uchwałę i podejmie dalsze kroki prawne związane z podpisaniem umowy z Caritas (ustalenie szczegółów).

– Reklama. Fundacja w dalszym ciągu prowadzi reklamę w ograniczonym – ze względu na posiadane środki – reklamę tj. poprzez pozycjonowanie przez firmę zewnętrzną strony internetowej oraz podtrzymywanie kontaktów z TVN, Polska Press, Radiem Kraków, Wydawnictwem WAM, portalem Odeon i Gościem Niedzielnym.

Działalność pożytku publicznego

– Okres od marca do maja 2018 r. był okresem, w którym członkowie niepełnosprawni intelektualnie Fundacji Matki Teresy z Kalkuty rozpoczęli nowa formę terapii – warsztaty ceramiczne. Zorganizowano miejsce przy współpracy z Caritas i rozpoczęto pierwsze działania z oswajaniem materiału jakim jest glina, jego wypalaniem, nakładaniem szkliwa . Podopieczni byli wprowadzani we wszystkie tajemnice techniczne ceramiki. Organizacja i przeprowadzenie działania z podopiecznymi niepełnosprawnymi intelektualnie Fundacji Matki Teresy z Kalkuty. Opieka nad osobami niepełnosprawnymi, przygotowanie materiałów do pracy plastycznej, korekty, opieka pedagogiczna podczas działań art terapeutycznych.

– Okres od czerwca do sierpnia 2018 r. był czasem wyjazdów podopiecznych Fundacji Matki Teresy z Kalkuty: na plener malarski nad morze Bałtyckie do Międzywodzia w czerwcu, w lipcu kontynuowano zajęcia ceramiczne. Sierpień był okresem kolejnego pleneru malarskiego nad jeziorami w Zbicznie, oraz wyjazdu rekreacyjnego, gdzie uczestnicy korzystali z pływania kajakiem i kąpieli w jeziorze. Koordynacja i opieka pedagogiczna, w wodzie, transporcie osób niepełnosprawnych, opieka higieniczna i całodobowa podczas wyjazdów. Rozpoczęto przygotowania do wystawy poplenerowej i prezentującej dorobek artystyczny roku 2018 r. w Galerii „Cudowne Lata”.

– Okres września, października i listopada 2018 r. był czasem ćwiczeń pantomimy o Błogosławionej Hannie Chrzanowskiej i prezentowania pantomimy na przeglądach krakowskich min. „Gaudium” podopiecznych Fundacji Matki Teresy z Kalkuty ze współpraca z domem Caritas. Listopad był miesiącem przygotowywania ceramicznych form na Święta Bożego Narodzenia – aniołów, szopek, lepienia, wypalania, szkliwienia.

– Miesiąc grudzień 2018 r. był okresem przygotowań obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia przez członków Fundacji Matki Teresy z Kalkuty – wykonywania wielu elementów dekoracyjnych i kart multimedialnych we współpracy z Domem Caritas. Przygotowywaniem obchodzenia wspólnej Wigilii, kolędowania z Domem Caritas, Kluzeka i Helclów dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Wpłaty indywidualne 2 685,00 PLN

Wpłaty z 1%: 4 478,60 PLN

Przychody ze źródeł prawnych 60,00 PLN

Koszty nieodpłatnej dz.p.p. 15 413,46 PLN